Mięćmierz

W przeszłości niewielka osada flisacka, aktualnie jedna z dzielnic Kazimierza Dolnego. Leży niespełna 3 kilometry od centrum miasta. Dlaczego warto się tutaj wybrać? Z powodu niezwykłej zabudowy.

W tutejszym krajobrazie dominują wiekowe, chłopskie chaty. Domostwa nie są jednak w pełni miejscowe - w znacznej części są to chałupy przeniesione z miejsc, w których najpewniej zostałyby zniszczone. Za powstanie tego nietypowego skansenu odpowiedzialni są przedstawiciele kręgów inteligenckich i artystycznych (głównie z Lublina i Warszawy). Po pierwsze: chcieli ocalić wartościowe budowle przed zniszczeniem, a po drugie - postawić sobie domki letniskowe w urokliwym miejscu.

Mniej więcej w centrum Mięćmierza wciąż stoi stara studnia z drewnianą osłoną krytą gontowym daszkiem. Nad samą rzeką warte polecenia są 2 punkty. Nieopodal zboczy Albrechtówki umieszczono pamiątkowy głaz - w tym miejscu do brzegu dobił galar wiślany, który przewoził ewakuowane z Wawelu w 1939r. skarby. Konwój w dalszej części uformowały samochody i furmanki.

Z kolei u wylotu ulicy Okale stoi wiatrak kozłowy, przeniesiony tu z Bałtowa w 1975r. Koźlak, wybudowany w 1911r., wyróżniał się możliwością obracania konstrukcji w zależności od tego, z której strony wieje wiatr. Budynek niedługo po zrekonstruowaniu w Mięćmierzu przystosowano do celów mieszkalnych, latem otwierana jest kawiarnia - od tej pory wiatrak na stałe zwrócony jest ku rzece.

Nieopodal osady, na środku Wisły znajduje się Krowia Wyspa - rezerwat przyrody, którego powołanie związane jest z miejscami lęgowymi wielu gatunków ptaków - m.in. rybitw, mew, sieweczek czy ostrygojadów. Nazwa wyspy wzięła się stąd, że niegdyś miejscowi chłopi wykorzystywali ją jako pastwisko dla swojego bydła.

Dodaj opinię
Mięćmierz adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Mięćmierz, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Mięćmierz.
  • 24-120 Kazimierz Dolny (Mięćmierz)
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Mięćmierz opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij