Kazimierz Dolny

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Miasteczko stanowi jedyny w swym rodzaju zespół urbanistyczno-krajobrazowy. Jest malutkie, położone na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły, na jej prawym brzegu, ozdobione wspaniałą, kilkusetletnią architekturą, która z otaczającym ją krajobrazem tworzy wyjątkowo wdzięczną kompozycję. Kazimierz Dolny usytuowany 23 km na północny zachód od Nałęczowa, m.in. z uwagi na swój osobisty urok, pod koniec XIX w. stał się ośrodkiem życia artystycznego. To tutaj tworzyli m.in. malarze Chaim Goldberg, Jan Karmański, Zenon Kononowicz, Tadeusz Pruszkowski, małżeństwo literatów Maria i Jerzy Kuncewiczowie, architekt Karol Siciński. W tym samym czasie miejscowość zaczęła wyrastać na popularne letnisko.

Jednym z jej znakomitych zabytków jest gotycko-renesansowy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja wzniesiony w XVI w., rozbudowany w XVII w., posiadający manierystyczno-barokowe wyposażenie. Nieopodal wznoszą się ruiny zamku Kazimierza III z gotycką wieżą strażniczą z XIX w. i późnogotycko-renesansowym zamkiem dolnym z XVI-XVII w. Na farze wzorowany jest kościół szpitalny św. Anny wybudowany w XVII w., mający późnorenesansowo-manierystyczna dekorację.

Przy rynku miasteczka oprócz fary pysznią się kamienice: Pod św. Krzysztofem i św. Mikołajem zbudowane w XVII w., posiadające późnorenesansowo-manierystyczną dekorację fasad, kamienica Gdańska z XVII/XVIII w., a nieopodal, przy jednej z uliczek kamienica Celejowska z XVII w. o pięknej, manierystycznej fasadzie, XVII-wieczna kamienica Biała i pochodząca z tego samego czasu kamienica Górskich z późnorenesansową dekoracją.

Uwagę przyciąga w miasteczku także dawna synagoga z XVIII w., która wraz z żydowskim cmentarzem jest śladem pozostawionym w mieście, przez jego niegdysiejszych mieszkańców oraz stojąca poza centrum, zbudowana z drewnianych bali i kryta strzechą Stara Chata z XVII/XVIII w.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz