Kazimierz Dolny

Miasteczko stanowi jedyny w swym rodzaju zespół urbanistyczno-krajobrazowy. Jest malutkie, położone na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły, na jej prawym brzegu, ozdobione wspaniałą, kilkusetletnią architekturą, która z otaczającym ją krajobrazem tworzy wyjątkowo wdzięczną kompozycję. Kazimierz Dolny usytuowany 23 km na północny zachód od Nałęczowa, m.in. z uwagi na swój osobisty urok, pod koniec XIX w. stał się ośrodkiem życia artystycznego. To tutaj tworzyli m.in. malarze Chaim Goldberg, Jan Karmański, Zenon Kononowicz, Tadeusz Pruszkowski, małżeństwo literatów Maria i Jerzy Kuncewiczowie, architekt Karol Siciński. W tym samym czasie miejscowość zaczęła wyrastać na popularne letnisko.

Jednym z jej znakomitych zabytków jest gotycko-renesansowy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja wzniesiony w XVI w., rozbudowany w XVII w., posiadający manierystyczno-barokowe wyposażenie. Nieopodal wznoszą się ruiny zamku Kazimierza III z gotycką wieżą strażniczą z XIX w. i późnogotycko-renesansowym zamkiem dolnym z XVI-XVII w. Na farze wzorowany jest kościół szpitalny św. Anny wybudowany w XVII w., mający późnorenesansowo-manierystyczna dekorację.

Przy rynku miasteczka oprócz fary pysznią się kamienice: Pod św. Krzysztofem i św. Mikołajem zbudowane w XVII w., posiadające późnorenesansowo-manierystyczną dekorację fasad, kamienica Gdańska z XVII/XVIII w., a nieopodal, przy jednej z uliczek kamienica Celejowska z XVII w. o pięknej, manierystycznej fasadzie, XVII-wieczna kamienica Biała i pochodząca z tego samego czasu kamienica Górskich z późnorenesansową dekoracją.

Uwagę przyciąga w miasteczku także dawna synagoga z XVIII w., która wraz z żydowskim cmentarzem jest śladem pozostawionym w mieście, przez jego niegdysiejszych mieszkańców oraz stojąca poza centrum, zbudowana z drewnianych bali i kryta strzechą Stara Chata z XVII/XVIII w.

Dodaj opinię
Kazimierz Dolny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kazimierz Dolny, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kazimierz Dolny.
  • 24-120 Kazimierz Dolny
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kazimierz Dolny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij
test123