Spichlerz przy Tyszkiewicza

Jeden z kilku zachowanych renesansowych magazynów zboża w Kazimierzu Dolnym, reprezentujących manierystyczny styl architektoniczny. Choć w tym konkretnym przypadku podziwianie może być nieco utrudnione - zabytek od lat pozostaje w opłakanym stanie.

Spichlerz wybudowano prawdopodobnie w II połowie XVII stulecia. Pierwotnie miał 2 komory, w kolejnym stuleciu dodano kolejne, boczne komory. Niegdyś magazyn miał piętrową loggię - obecnie nie ma po niej śladu. Ze wzorowanego na kazimierskim kościele farnym szczytu ostała się tylko jedna ściana - północna. W 1984 roku zakończyła się jej rekonstrukcja, przeprowadzona pod kierunkiem Henryka Dąbrowskiego.

Z wiarygodnych historycznych źródeł wiadomo, że spichlerz posiadał bogatą dekoracją sgraffitową. Ozdoby tworzone przez odpowiednie zdrapywanie różnych warstw tynku wciąż czekają na stosowną konserwację i odsłonięcie.

W 1918 roku zachodnią komorę przerobiono - stała się integralną częścią nowo wybudowanego budynku mieszkalnego.

Dodaj opinię

Jeden z wielu zabytkowych magazynów zbożowych, wzniesionych w “Złotym Wieku Rzeczypospolitej” na obszarze kazimierskiego portu. Spichlerz architektonicznie reprezentował manierystyczny styl, posiadał bogatą dekorację sgraffitową. Niestety dziś jest w fatalnej kondycji, a znaczną część dawnego spichlerza w 1918 r. przerobiono na nowy budynek mieszkalny.

Spichlerz przy Tyszkiewicza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Spichlerz przy Tyszkiewicza, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Spichlerz przy Tyszkiewicza.
  • Ulica
    Tyszkiewicza 18
    Spichlerz przy Tyszkiewicza mieści się przy ulicy Tyszkiewicza 18 w Kazimierzu Dolnym
  • 24-120 Kazimierz Dolny
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Spichlerz przy Tyszkiewicza opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij