Spichlerz Kobiałki

Jeden z przedstawicieli zespołu zabytkowych budynków, charakterystycznych dla krajobrazu Kazimierza Dolnego - dawnych spichlerzy. Spichlerz Kobiałki wybudowano w 1636 roku w renesansowym stylu.

Magazyn miał dwie główne komory, umieszczone na osobnych piętrach. Szczyt konstrukcji wieńczą liczne manierystyczne dekoracje. Charakterystyczna jest również szeroka loggia - otwarta na zewnątrz (dzięki 4 oknom) wnęka, którą transportowano zboże i przemieszczano się po spichlerzu.

Budynek do czasu odbudowy w połowie XIX wieku znajdował się w ruinie. Aktualnie w Spichlerzu Kobiałki funkcjonuje hotel z restauracją. Niegdyś stanowił własność Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Jakieś 100 metrów od Spichlerza Kobiałki można natknąć się na ruiny mniejszego magazynu zboża, również wybudowanego w I połowie XVII stulecia. Miał dwie kondygnacje i dwie komory, z czasem budynek przystosowano na potrzeby mieszkalne. Ten spichlerz doszczętnie spłonął w 1976 roku.

Dodaj opinię

Jeden z najlepiej zachowanych zabytków z grona charakterystycznych dla Kazimierza Dolnego dawnych magazynów zbożowych. Renesansowy, dwukomorowy obiekt z szeroką loggią i wieloma manierystycznymi zdobieniami w części szczytowej, zbudowano w 1636 roku. Wprawdzie obrócił się w ruinę, to w XIX wieku przeszedł gruntowną, wierną rekonstrukcję. Dziś działa tu hotel.

Spichlerz Kobiałki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Spichlerz Kobiałki, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Spichlerz Kobiałki.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Spichlerz Kobiałki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij