Spichlerz Bliźniak

Magazyn zbożowy wybudowany na terenie dawnego portu, wystawiony prawdopodobnie w I połowie XVII wieku. Niektórzy spekulują, że zabytkowy budynek jest jednak starszy i jest jednym z pierwszych murowanych spichlerzy w Kazimierzu Dolnym.

Ma o tym świadczyć choćby to, że jest absolutnie pozbawiony konstrukcyjnych nawiązań do kościoła farnego pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła. Bryła bardziej przypomina średniowieczne spichlerze budowane w Gdańsku - ważnym partnerze handlowym Kazimierza nad Wisłą w tamtym czasie. Widoczna na szczycie konstrukcji data 1792 jest najprawdopodobniej termin jednej z kilku przebudów.

Bliźniak stoi w miejscu, gdzie niegdyś płynął strumień wpadający do łachy rzecznej, na której stała śluza portowa. Nazwa jest związana z podobnym magazynem, który niegdyś stał tuż obok. Drugi z Bliźniaków obrócił się w ruinę w XIX wieku i do dzisiaj nie pozostał po nim nawet kamień na kamieniu.

Aktualnie Spichlerz Bliźniak przystosowywany jest na potrzeby pensjonatu z kawiarnią, salą kinową oraz strefą spa&wellness.

Dodaj opinię

Zabytkowy magazyn, zbudowany oryginalnie w sąsiedztwie portowej śluzy - jeden z dwóch identycznych, choć po drugim nie ma już śladu. “Bliźniaki” wzniesiono pomiędzy XVI a XVII wiekiem. Wyróżnia go wygląd, bardziej przypomina średniowieczne spichlerze w Gdańsku niż miejscową farę. Po niedawnych pracach rekonstrukcyjnych magazyn przerobiono na pensjonat.

Spichlerz Bliźniak adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Spichlerz Bliźniak, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Spichlerz Bliźniak.
  • Ulica
    Puławska 68
    Spichlerz Bliźniak mieści się przy ulicy Puławska 68 w Kazimierzu Dolnym
  • 24-120 Kazimierz Dolny
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Spichlerz Bliźniak opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij