Rynek

Parafrazując znane porzekadło, można napisać że w Kazimierzu Dolnymwszystkie drogi prowadzą do rynku”. To centrum miejscowości, gdzie niemal przez cały czas coś się dzieje. Tętniące w najróżniejszych lokalach życie i artystyczne popisy absolutnie nie przeszkadzają w jednoczesnym chłonięciu niezwykłej, wyjątkowo intensywnej historycznej atmosfery.

Urokliwe, w znacznej części zabytkowe kamienice otaczają główny Rynek z trzech stron. Na szczególną uwagę zasługują z pewnością Gdańska i obie Przybyłów (czyli kamienice pod św. Krzysztofem i pod św. Mikołajem). Z pewnością warto również odwiedzić Muzeum Nadwiślańskie. Od północno-wschodniej strony rynek jest otwarty na wzgórze zamkowe i kościół farny. Z kolei przy starszej części, tzw. Małym Rynku, znajdują się m.in. dawna synagoga Beitenu, jatki koszerne i kościół św. Anny.

W jednym z rogów rynku znajduje się wystawiony w 2000 r. pomnik psa z brązu. Rzeźbę postawiono niejako dla upamiętnienia bezpańskich kundli, które swego czasu stosunkowo licznie przemierzały uliczki miasta, dokarmiane przez mieszkańców i turystów. Psy, które w przeszłości wraz z chłopami przybywały na jarmarki, często pozostawały w Kazimierzu Dolnym. Sympatyczne zwierzęta, które przez pewien czas były stałym elementem kazimierskiego krajobrazu, często z zaciekawieniem obserwowali artyści.

Dla przewodników przyjazne kazimierskie kundelki stały się podstawą do snucia niestworzonych historii. Np. o tym, jak to każdego lata przepływały Wisłę, by z Janowca dotrzeć do Kazimierza Dolnego. Albo że jeden przeuroczy pies dzień w dzień przyjeżdżał do miasta… autostopem. Z kolei dyskretne potarcie psiego nosa na pomniku ma zapewnić w przyszłości pomyślność i szczęście.

Centralnym punktem kazimierskiego rynku jest zabytkowa miejska studnia. Punkt czerpania wody może się pochwalić już kilkusetletnią historią. Pod koniec XIX stulecia zamontowano ręczną pompę abisyńską, która ułatwiła dostęp do źródła. Jej współczesny wygląd, z drewnianą obudową i zadaszeniem, to zasługa projektu Jana Koszyc-Witkiewicza, który nadzorował remonty studni Kazimierza Dolnego w 1913 r. W 2012 r. odświeżono wygląd rynkowego zdroju.

Rynek można przemierzać na własnych nogach, na rowerze lub wybrać się stąd na przejażdżkę dorożką po najciekawszych zakątkach miasta.

Dodaj opinię

Niekwestionowane centrum Kazimierza Dolnego, tchnące wyjątkową historią i niepowtarzalnym, mocno artystycznym klimatem. Główny plac otaczają wspaniałe, zabytkowe kamienice. Działają kawiarenki i restauracje, kursują dorożki. Pośrodku kazimierskiego rynku stoi studnia o kilkusetletniej historii. Dużą popularnością cieszy się uroczy pomnik psa wykonany z brązu.

Rynek adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rynek, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rynek.
  • Ulica
    Rynek
    Rynek mieści się przy ulicy Rynek w Kazimierzu Dolnym
  • 24-120 Kazimierz Dolny
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Rynek opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij