Krzyż Powstańców Styczniowych

Powstanie styczniowe zajmuje szczególne miejsce w historii Kazimierza Dolnego. Otóż walczący o wolną Polskę w 1863 r. proklamowali w mieście utworzenie Kazimierskiej Republiki Powstańczej. Wprawdzie ten zalążek państwowości przetrwał zaledwie tydzień, to ten fakt stanowi dla kazimierzan niekłamany powód do dumy.

Krzyż upamiętniający powstanie styczniowe znajduje się przy rozwidleniu ulicy Słonecznej na Albrechtówkę i drogę prowadzącą nad Wisłę obok starego kamieniołomu. Według opowieści, dokładnie w tym miejscu, 1 lutego 1863 r. pod drewnianym krzyżem proboszcz parafii w Kazimierzu Dolnym żegnał wycofujących się niepodległościowców.

Istnieje jeszcze druga wersja powstańczej historii. Otóż krzyż stanowił miejsce zbiórki oddziałów, które 8 lutego wydały bitwę armii rosyjskiej. Krwawe starcie miało miejsce pod Dwikozami, ok. 65 km od miasta. Powstańcy w sile ok. 800 - wszyscy (400) studenci Szkoły Rolniczej - Instytutu Politechnicznego w Puławach i włościanie z okolic Kazimierza Dolnego - byli mizernie uzbrojeni (określenie “XIX-wieczny sprzęt AGD” nie byłoby nadużyciem) i ponieśli druzgocącą klęskę.

W 1923 r. spróchniały krzyż zastąpiono nowym, na którym wyryto datę wybuchu powstania. 40 lat później, w setną rocznicę zrywu wyzwoleńczego, drewniane belki zastąpiła cementowa konstrukcja. Oba akty pamięci, to wynik działania rodziny Gilów: kolejno Aleksandra i jego syna Władysława. Krzyż zrewitalizowano w 2013 roku, dzięki czemu znów wygląda godnie.

Dodaj opinię

Wyraz czci i szacunku wyrażanego tym wszystkim, którzy wzięli udział w zrywie niepodległościowym na początku 1863 roku. Co ciekawe udało się utworzyć zalążek państwowości - Kazimierską Republikę Powstańczą. Przetrwała tydzień. Miejsce, w którym ustawiono krzyż, miało być punktem zbiórki przed bitwą. Tutaj też proboszcz żegnał wycofujących niepodległościowców.

Krzyż Powstańców Styczniowych adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Krzyż Powstańców Styczniowych, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Krzyż Powstańców Styczniowych.
  • Ulica
    Słoneczna
    Krzyż Powstańców Styczniowych mieści się przy ulicy Słoneczna w Kazimierzu Dolnym
  • 24-120 Kazimierz Dolny
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Krzyż Powstańców Styczniowych opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij