Fara św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła

Najstarsza świątynia w całym Kazimierzu Dolnym. Rzymskokatolicki kościół parafialny wybudowano w I połowie XIV wieku. Budowla w stylu romańskim i gotyckim, rozbudowywana wraz z rozwojem miasta, poważnie ucierpiała w dwóch pożarach w XVI stuleciu, co wymusiło poważną modernizację. Odnowiona świątynia nabrała renesansowego charakteru.

Z pierwotnej konstrukcji zachował się wyłącznie zrąb murów. Zakończony w 1613 r. remont generalny przyniósł nowe prezbiterium, podwyższenie nawy głównej i nowe sklepienie z tzw. lunetami. Kościół zyskał również nową wieżę. Dekoracje we wnętrzach i na elewacji znacznie wzbogacono i ujednolicono, by świątynia miała spójny klimat. Pracami kierował włoski mistrz Jakub Balin.

Kazimierska parafia odznacza się bogatą symboliką. Dziesięć obelisków na szczycie kościoła nie tylko przypomina o boskich przykazaniach. Nawiązują również do starożytnego egipskiego obelisku, ustawionego na placu św. Piotra w 1586 r., który ma być hołdem pogańskich bogów składanym Chrystusowi. Wskazują też, że śmierć jest momentem narodzin do życia wiecznego - tak jak dziecko rodzi się do życia na Ziemi po 10 miesiącach księżycowych.

Będąc już wewnątrz świątyni, warto zwrócić uwagę na organy z 1620 r., ołtarz główny z pięknymi obrazami męczeństwa św. Bartłomieja, wizerunkiem św. Kazimierza Jagiellończyka (oba z XIX w.) i rokokowym tabernakulum oraz sztukaterię na sklepieniu. Krzyże, serca, trójkąty gwiazdki itd. zachwycają precyzją i kunsztem wykonania.

Kościół farny świętych Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła później kilkukrotnie przebudowywano (m.in. dostawiono trzy kaplice). Konieczne również były naprawy po zniszczeniach z czasów szwedzkiego potopu, i obu wojen światowych. Ostatni poważny remont zakończono w 2012 r.

Mianem fary określano w średniowieczu kościół parafialny. Słowo pochodzi z jęz. niemieckiego (Pfarre - parafia, probostwo).

Warto w tym miejscu wspomnieć, że liczne zabytkowe spichlerze w Kazimierzu Dolnym wzorowano na pięknie kościoła św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła.

Dodaj opinię

Przepiękna świątynia, której historia sięga początków XIV stulecia. Kolejne pożary wymusiły poważną modernizację, zakończoną w 1613 r. Wtedy też romańsko-gotycka konstrukcja przeobraziła się w czysto renesansowy kościół, w którym ukryto wiele odniesień do chrześcijańskiej symboliki. Kazimierska fara wyróżnia się też bardzo bogatym, zabytkowym wyposażeniem.

Filmowaniem Kościoła może zająć się firma KM Studio kamerzysta Wrocław

Fara św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Fara św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Fara św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Fara św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij