Kamienica Gdańska

Wybudowana w kazimierskim rynku pod koniec XVIII stulecia kamienica, która swoją nazwą nawiązuje do lat największej świetności Kazimierza Dolnego - XVI i XVII wieku. Wtedy to miasto było popularnie nazywane “małym Gdańskiem”, a z głównym polskim portem łączyły je intensywne kontakty handlowe, związane głównie z eksportem naszego zboża.

Kamienica Gdańska powstała w stylu barokowym. Niegdyś monumentalną bryłę wieńczył szczyt z łukiem. Spekuluje się, że pierwotnie pełniła rolę spichlerza. Wiadomo, że mieścił się tu magazyn, a budowlę na potrzeby mieszkalne przystosowano później, w trakcie jednej z licznych w historii konstrukcji przeróbek. Kamienicę Gdańską odbudowano z poważnych zniszczeń po II wojnie światowej.

Na jednej ze ścian wisi stalowy wizerunek koguta - znaku firmowego piekarni w Kazimierzu Dolnym. Wypieki w kształcie tych ptaków (przypominające podobno nieco rogaliki) związane są ponoć z jedną z kazimierskich legend. Otóż dawno temu pod Wietrzną Górą zamieszkał diabeł, któremu podobały się pogańskie obrzędy odprawiane w tutejszych lasach. Czart upodobał sobie pożywianie się miejscowymi kogutami. Upolował prawie wszystkie, jednak ostatni - stary i mądry - z pomocą chrześcijańskich duchownych przechytrzył diabła. Kiedy kogut dobrze się ukrywał, klasztorni mnisi poświęcili czarcią norę i wszystko wokół, dzięki czemu demon wyniósł się z miasta.

W podcieniu, za arkadami (które dobudowano w XX wieku) na ścianie powieszono tablicę pamiątkową, przypominającą postać Jana Wacława Karmańskiego (1887-1958). Ceniony malarz żył i tworzył w Kazimierzu Dolnym przez prawie 40 lat. Artysta mocno angażował się w promowanie miasta i propagowanie jego wyjątkowego piękna i niezwykłej atmosfery.

Kamienica Gdańska w Kazimierzu Dolnym została wpisana do rejestru zabytków w 1967 roku. Aktualnie funkcjonuje w niej również sklepik z pamiątkami.

Dodaj opinię

Barokowy zabytek pochodzący z końcówki XVIII wieku. Nazwa budynku stanowi aluzją do złotego wieku Kazimierza Dolnego, kiedy to miasto nazywano “małym Gdańskiem”. Konstrukcję wielokrotnie przebudowywano, II WŚ też jej nie oszczędziła. Warto zwrócić uwagę na stalowego koguta - ten ptak to jeden z popularnych symboli miasta i nawiązanie do lokalnej legendy.

Kamienica Gdańska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kamienica Gdańska, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kamienica Gdańska.
  • Ulica
    Rynek 18
    Kamienica Gdańska mieści się przy ulicy Rynek 18 w Kazimierzu Dolnym
  • 24-120 Kazimierz Dolny
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kamienica Gdańska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij