Kamienica Biała

Zabytek z pierwszych lat XVII wieku, silnie inspirowany wyglądem kamienicy Celejowskiej. Kamienica Biała jest jednak znacznie mniej bogata w zdobienia od swojego pierwowzoru.

Kamienicę Białą w Kazimierzu Dolnym gruntownie przebudowano w 1640 roku z kamienia wapiennego. Konstrukcję wzniesiono na planie prostokąta. Fasada jest prosta, płaskorzeźby wykonano przede wszystkim nad głównymi drzwiami i na szczycie budowli. Koronę domu stanowią attyki, składające się z trzech edykułów.

Budowla mocno ucierpiała w trakcie działań wojennych. Po II wojnie światowej kamienicę odbudowano, a swój pierwotny blask odzyskała po renowacji w 2002 roku. Jak głosi pamiątkowa tablica na zewnętrznej ścianie, wspomniany remont Kamienicy Białej był symbolem miłości Anny i Edgara Bakerów.

We wnętrzach przez niemal dwie dekady mieszkał i pracował Zenon Kononowicz (1903-1971), uznany malarz, ceniony zwłaszcza za obrazy martwej natury z kwiatami i pejzaże. Przez pewien czas mieściło się tutaj muzeum poświęcone Oskarowi Sosnowskiemu - architektowi i konserwatorowi zabytków. Aktualnie w Kamienicy Białej mieści się restauracja (specjalizująca się w tradycyjnej kuchni polskiej, choć oferująca również dania z innych części świata) oraz niewielki hotel.

Dodaj opinię

Młodsza i mniej wytworna siostra pobliskiej Kamienicy Celejowskiej. Zabytkowy budynek wzniesiono w jeszcze w XVII w., a ostateczny wygląd przybrał po przebudowie z 1640 r. Kamienicę Białą udało się podnieść ze zniszczeń, które wyrządziła II WŚ i wiernie zrekonstruować, szczególnie attyki oraz płaskorzeźba nad wejściem. Dziś działa tu restauracja z małym hotelem.

Kamienica Biała adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kamienica Biała, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kamienica Biała.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kamienica Biała opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij