Jatki koszerne

Malowniczy drewniany budynek położony w centralnej części kazimierskiego Małego Rynku. Podobnie jak mieszcząca się nieopodal dawna synagoga, jatki koszerne przypominają o znaczącym wkładzie społeczności żydowskiej w historię i rozwój Kazimierza Dolnego.

Rytualny ubój zwierzyny spełniającej wszelkie liczne warunki koszerności i handel pozyskanym w ściśle określony sposób mięsem, przeprowadzono w tym punkcie miasta co najmniej od XVI wieku. Współczesny budynek jest wierną rekonstrukcją jatek koszernych wzniesionych w pierwszej połowie XIX stulecia - trzykondygnacyjny, kryty gontem, z wystającymi na rogach ze zrębów końcami desek. W 1942 r. Niemcy niemal całkowicie zniszczyli kazimierską dzielnicę żydowską.

Jatki koszerne w Kazimierzu Dolnym cieszą się statusem zabytku. Aktualnie również pełni funkcje handlowe - znajduje się w końcu na dawnym Placu Targowym, punkcie miasta od wieków dedykowanemu wymianie towarów i środków. Mieszczą się tu galeria i bazar.

Dodaj opinię

Wyjątkowa rekonstrukcja zabytku - XIX-wiecznej rzeźni, w której dokonywano uboju rytualnego. Oryginał prawie do fundamentów zburzyli Niemcy w 1942 roku. Swego czasu mięso z jatek koszernych stanowiło ważną część handlowego potencjału miasta. Drewniany budynek zrębowy z gontowym dachem stoi w centrum dawnego Placu Targowego. Dziś funkcjonuje tu bazar i galeria.

Jatki koszerne adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jatki koszerne, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jatki koszerne.
  • Ulica
    Mały Rynek
    Jatki koszerne mieści się przy ulicy Mały Rynek w Kazimierzu Dolnym
  • 12-220 Kazimierz Dolny
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jatki koszerne opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij