Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów

Znany również jako Willa Pod Wiewiórką, aktualnie goszczący muzeum literackie utworzone przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Wybór akurat tego miejsca był oczywisty - mieszkała tu para uznanych pisarzy, a sam dom dzięki swoim gospodarzom często gościł elitę kręgów kulturalnych Polski.

Muzeum zajmuje się działalnością edukacyjną (prelekcje), artystyczną (spotkania autorskie) oraz ekspozycyjną, prezentując rzeczy związane z literaturą oraz ludźmi tworzącymi polską inteligencję w XIX i XX wieku.

Wystrój domu możliwie wiernie odtwarza wnętrza, jakie urządzili Kuncewiczowie. Najciekawsze eksponaty to obraz “Menia z Kazimierza” Tadeusza Prószkowskiego, portret rodzinny gospodarzy pędzla Antoniego Michalaka i piec huculski z połowy XIX stulecia - powszechnie uznawany za najcenniejszy zabytek polskiej ceramiki pokuckiej.

Sam drewniany dom ma status zabytku od 1985 roku. Willę wybudowano specjalnie dla Kuncewiczów w 1936 r., według projektu Karola Sicińskiego. Budynek składa się z 3 wyraźnie oddzielonych części o niezbyt regularnym kształcie. Plan konstrukcji przypomina literę Z. Taka bryła w tamtych czasach należała do wyjątkowo nowoczesnych. Na południową stronę wychodzi taras, prowadzący do ogrodu wkomponowanego w naturalnie rosnące drzewa.

Początkowo dla Marii i Jerzego Kuncewiczów kazimierska Willa Pod Wiewiórką była wyłącznie letnią rezydencją, na stałe żyli w w Warszawie. Wyemigrowali z Polski wkrótce po wybuchu II WŚ, powrócili po niespełna 20 latach. W czasie ich nieobecności, dom służył jako siedziba niemieckich oficerów, radzieckiego sztabu czy ośrodek kolonijny dla dzieci pracowników Służby Bezpieczeństwa.

Muzeum Nadwiślańskie przejęło obiekt w 2005 r., a pod koniec 2006 r. udostępniło zebrane przedmioty pierwszym zwiedzającym w wyremontowanej Kuncewiczówce.

Dodaj opinię

Literackie muzeum urządzone w zabytkowej Willi Pod Wiewiórką - rezydencji małżeństwa uznanych pisarzy, wybudowanej specjalnie dla nich w 1936 r. Kucewiczowie często gościli u siebie kulturalną elitę kraju i tę tradycję kontynuuje kierujące placówką Muzeum Nadwiślańskie. Wystawy prezentują cenne przedmioty związane z twórcami i polską inteligencją XIX i XX wieku.

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów.
Ceny biletów / cennik wejść do Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów. Redakcja serwisu www.kazimierzdolny.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 4 zł
    Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów cena biletu ulgowego: 4 zł
  • 6 zł
    Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów cena biletu normalnego: 6 zł
  • 15 zł
    Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów cena biletu rodzinnego: 15 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij