Albrechtówka

Wzgórze, na którym mieści się jeden z najciekawszych punktów widokowych Kazimierza Dolnego. Wapienne wzniesienie znajduje się za dawnymi kamieniołomami, w dzielnicy Mięćmierz.

Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na Małopolski Przełom Wisły, Równinę Radomską, dawny przysiółek flisacki czy letnisko - tutejsza zabudowa w znacznej części składa się ze starych chłopskich chałup, którym trudno odmówić swoistego uroku.

Na Albrechtówkę najłatwiej trafić idąc w górę Wisły wałem przeciwpowodziowym. Od kazimierskiego rynku to ok. 45 minut spokojnego spaceru.

Nazwa wzgórza pochodzi od nieco zniekształconego nazwiska Jana Albrychta - inżyniera kolejnictwa i właściciela kamieniołomu w Puławach, który w 1914 r. kupił okoliczną ziemię (razem ze wzniesieniem) od mieszkańców Mięćmierza. Postawił tu swojej rodzinie niezwykłą willę, wybudowaną z surowego kamienia wapiennego. Spacerując po Albrechtówce, do dziś można natknąć się na ruiny pięknego niegdyś domu oraz innych willi.

Dodaj opinię

Niesamowity punkt widokowy, zlokalizowany na wzniesieniu niedaleko dawnych kamieniołomów. O urokach zakątka najlepiej świadczy fakt, iż w 1914 r. te tereny kupił Jan Albrycht - posiadacz kopalni odkrywkowej w Puławach i ceniony inżynier kolejowy. Wybudował tutaj piękną, wzniesioną wyłącznie z wapieni rezydencję. Jej klimatyczne ruiny wciąż stoją między drzewami.

Albrechtówka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Albrechtówka, zobacz gdzie w Kazimierzu Dolnym zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Albrechtówka.
  • Ulica
    Mięćmierz
    Albrechtówka mieści się przy ulicy Mięćmierz w Kazimierzu Dolnym
  • 24-120 Kazimierz Dolny
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Albrechtówka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij